PL   |   EN

Globalne usuwanie dwutlenku węgla wynosi 2 miliardy ton rocznie

Globalne usuwanie dwutlenku węgla wynosi 2 miliardy ton rocznie
źródło : pixabay.com
Jak wynika z raportu opublikowanego 19 stycznia, z atmosfery usuwa się rocznie około dwóch miliardów ton dwutlenku węgla, ale prawie w całości odbywa się to przez lasy, pomimo rosnących inwestycji w nowe technologie.

Niezależny raport, przygotowany przez Uniwersytet Oksfordzki, jest pierwszym, który ocenia, ile CO2 usuwa już świat – i ile jeszcze potrzeba.

Szacuje się, że do 2050 roku potrzeba około 1300 razy więcej usuwania dwutlenku węgla z nowych technologii – i dwa razy więcej z drzew i gleb – aby ograniczyć temperatury znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza powyżej temperatur sprzed epoki przemysłowej, jak określono w porozumieniu paryskim.

„Usuwanie CO2 szybko przesuwa się w górę programów” – powiedział współautor raportu Steve Smith, klimatolog z University of Oxford. Powiedział jednak, że pomimo rosnącego zainteresowania i inwestycji „istnieją poważne luki w informacjach”.

Usuwanie CO2 polega na wychwytywaniu gazów cieplarnianych z atmosfery i składowaniu ich przez długi czas na lądzie, w oceanie, w formacjach geologicznych lub w produktach.

Do tej pory prawie wszystkie udane usuwanie CO2 osiągnięto dzięki środkom takim jak sadzenie drzew i lepsze gospodarowanie glebami.

Według raportu, w latach 2020-2022 globalne inwestycje w nowe możliwości usuwania CO2 wyniosły około 200 milionów dolarów, a od 2010 roku na badania i rozwój finansowane ze środków publicznych przeznaczono około 4 miliardów dolarów.

Chociaż kraje nie planują obecnie wykorzystania usuwania CO2 do osiągnięcia krótkoterminowych celów klimatycznych do 2030 r., wiele z nich wyobraża sobie to jako część swojej strategii osiągnięcia zera netto do 2050 r.

Współautor raportu, Jan Minx, z Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change w Niemczech, powiedział, że chociaż redukcja emisji pozostaje najwyższym priorytetem dla osiągnięcia celu paryskiego, „jednocześnie musimy również agresywnie rozwijać i skalować usuwanie CO2, zwłaszcza te nowatorskie metody”.

Dodał, że zajmie to trochę czasu, ponieważ „wciąż jesteśmy na samym początku”.

Usuwanie CO2 „nie jest czymś, co moglibyśmy zrobić, ale czymś, co absolutnie musimy zrobić, aby osiągnąć cel temperatury wynikający z porozumienia paryskiego” — dodał Oliver Geden z Niemieckiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa.

Według dr Gedena „ponad 120 rządów krajowych ma cel zerowej emisji netto, co oznacza stosowanie CDR, ale niewiele rządów ma realne plany jego opracowania. Stanowi to poważny brak”.

W grudniu ubiegłego roku Departament Energii USA przeznaczył 3,7 miliarda dolarów na sfinansowanie projektów usuwania CO2. A Unia Europejska dąży do wychwytywania pięciu milionów ton CO2 rocznie do 2030 roku.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl